Cuma, May 24, 2019
   
YAZI BOYUTU
  • turkey
  • ataturk
  • anitkabir
Perşembe, 03 Nisan 2014 01:21

ÖDEMEDE GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ

Yazan  Gömeç Belediyesi
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Belediye tarafından Atatürk heykeli yaptırmış bulunuyoruz. Heykeli yapan kişi vergi mükellefi değildir. Belediyeden ödeme yapılırken % kaç oranında gelir vergisi kesintisi yapmamız gerekmektedir.

Gömeç Belediyesi - BALIKESİR

Cevap; 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 18 inci maddesinde, "Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekar, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisi'nden müstesnadır. Eserlerin neşir, temsil, icra ve teşhir gibi suretlerle değerlendirilmesi karşılığında alman bedel ve ücretler istisnaya dahildir. Yukarıda yazılı kazançların arızi olarak elde edilmesi istisna hükmünün uygulanmasına engel teşkil etmez. Serbest meslek kazançları istisnasının , bu Kanunun 94 üncü maddesi uyarınca tevkif suretiyle ödenecek vergiye şümulü yoktur." hükmü yer almıştır.            

Buna göre, söz konusu çalışmaların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine göre eser niteliği taşıması ve bu durumun kişiler tarafından tevsik ve ispat edilmesi şartı ile söz konusu çalışmalardan elde edilecek hasılata münhasır olmak üzere, Gelir Vergisi Kanununun 18 inci maddesinde yer alan istisnadan faydalanması mümkün bulunmaktadır. Ayrıca, yukarıda belirtilen koşulları taşıyan, söz konusu serbest meslek erbablarına yapılacak ödemelerden ise anılan Kanunun 94/2-a maddesi gereğince %17 (10.12.2003) tarih ve 2003/6577 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2004 tarihinden geçerli olmak üzere) nispetinde gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmektedir.
Okunma 2959 defa Son Düzenlenme Perşembe, 03 Nisan 2014 01:26

Yorum Ekle

(*)işaretli alanlar zorunludur.Temel HTML kodlar geçerlidir.

Giris

Son Mesajlar

ugur
Merhaba Süleyman Özgür Alan Benim İle İletişime Ge...
arif tezcan
sayın hocam:
1-yeni kurulan ilçeler nikah memurlu...
yavuz
Sayın Hocam,Belediye Başkanları kent konseylerine ...
altın fiyatları
388670
BugünBugün242
DünDün416
Ziyaretci: 11